X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

نغمــــــــــه های ماندگار

مقام شناسی فن تلاوت قرآن کریم
یکشنبه 9 فروردین 1394

سن تلاوت چقدر است؟

فن تلاوت بدون شک زیباترین، فنی ترین و مقدس ترین هنر های بشری است. و بایستی آن را هنر اول نامید و سینما را هنر هشتم.

واقعیتی در مورد هنر صادق است و در کشور مورد غفلت واقع می شود این است که در هنر برخلاف ورزش که، یک ورزشکار از سن 35 سالگی به بازنشستگی می اندیشد، در هنر مثلا سن 35 سالگی ابتدای راه محسوب می گردد.

بنابراین یک هنرمند در سنین بین چهل تا پنجاه سالگی به بلوغ هنری خود می رسد. زیرا که هنر بیشتر به آمادگی ذهن و روح وابسته است تا آمادگی بدنی، یک هنرمند نیاز به آرامش دارد. لذا می بینید که بهترین هنرمندان، یعنی قاریان بزرگ قرآن، برترین تلاوت های خود را در این سنین اجرا نموده اند.

 متاسفانه خلاف این امر در میان قراء کشورمان دیده می شود، زیرا که آنها در ابتدای جوانی با استفاده افراط گونه از صدای خود مجالی به سنین پختگی خود نمی دهند.

 همچنین واقعیت تلخ دیگر این است که ما به نوجوانان که صدای آنها به علت اینکه بلوغ را در پیش دارند و تثبیت نشده و ناپایدار است، اینقدر توجه نشان می دهیم که به دو آسیب دچار می گردند:

  نغمه های ماندگار
 

 1-به علت توجه فراوان به لحاظ میزان توجه اطرافیان در تلاوت قرآن اشباع می گردند و انگیزه آنها کاهش یافته و دیگر تلاش زیادی جهت بهبود عملکرد خود نشان نمی دهند

 2-بر اثر فشار های نادرست به حنجره در سنین نوجوانی و بلوغ، در ابتدای جوانی در حرفه تلاوت بازنشست می گردند که نمونه های معروف زیادی در کشورمان وجود دارد.

باید دانست که صدای یک نوجوان قبل از بلوغ نسبت به صدای خودش در آینده و دوران جوانی، می تواند تا یک اکتاو  بم می گردد.


در میان قاریان بزرگ مصر نمونه های زیادی از بلوغ حرفه ای در تلاوت قاریان با سن بیش 40 سال وجود دارد که قابل ذکر است.

1-همه تلاوت های اسطوره قاریان مصر، شیخ محمد رفعت از سال 1932 به بعد یعنی از سن 50 سالگی به بعد ضبط شده اند. برخی وقتی تلاوت های این سنین استاد را می شنوند ابراز می کنند استاد وقتی در این سن به این شکل تلاوت می نموده در جوانی چه می کرده است؟! در صورتی که اتفاقا اوج تلاوت قاریان بزرگ مصر از سن 40 تا حدود 55 سالگی می باشد. 

شیخ رفعت در این دوره قادر بود الحان خارق العاده خود را در مساحت صوتی بیش از دو و نیم اکتاو اجرا نماید به طوری که یک جوان بیست ساله هم هرگز به آن نمی اندیشد و برای او آرزو محسوب می گردد.


2-شیخ عبدالفتاح شعشاعی تلاوت معروف و ماندگار و فنی سوره های فاطر و بینه را در سن 68 سالگی اجرا نموده است. همچنین معروف است در سفری که در سن 64 سالگی به عراق داشت حاضرین تعریف نمودند: که وقتی استاد را با عصا دیدیم با خود گفتیم که این پیرمرد قادر به راه رفتن نیست! چطور تلاوت می نماید؟! ولی تلاوت سوره های حجرات ق شمس بینه قریش را هر کس شنیده باشد می داند که استاد با صدایی بسیار بم تلاوت را آغاز می نماید و در چند مرتبه به جواب الجواب صدا می رسد.


3-اولین و قدیمی ترین تلاوت در دسترس شیخ مصطفی اسماعیل از سوره حج 1-29 در سن چهل سالگی ایشان ضبط گردیده است همچنین ایشان تلاوت ماندگار سوره های فاطر حاقه و قصار را در سن 65 سالگی از خود بجای گذاشته است 


4-بهترین و قوی ترین تلاوت های استاد محمد صدیق منشاوی مربوط به دهه 1960 و در سن 40 تا 49 سالگی ایشان می باشد.

5-مرحوم استاد شحات انور در سن حدود چهل سالگی به ایران سفر نمود و می دانیم تلاوت های ایران ایشان جزو بهترین تلاوت های او محسوب می گردد.

6-مرحوم محمد الیثی بهترین و پخته ترین تلاوت های خود را در ایران و در سنین حدود 45 سالگی برجای گذاشت.مانند تلاوت معروف سوره آل عمران - قیامه طارق اعلی و...

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

قالب وبلاگ


قالب وبلاگ | ابزار صلوات شمار